Stavební firmy - realizace staveb  
stavebni firma
 
info linka: +420    608   80  80  89
 
 
Sobota, 18 Září 2021
Случайная новость

Vědci měřili v bytech škodlivé chemikálie - ovzduší je podle nich podstatně škodlivější uvnitř budov než venku.
Čistota je nejdůležitější zbraní proti škodlivému prostředí - interiér by měl být lehce vytíratelný a dostatečně větraný. 
Pro svůj výzkum odborníci zřídili speciální měřící komoru - laboratoř, ve které dle plánu mění nábytek. Obývák, ložnice nebo kancelář pak slouží k měření uvolňovaných škodlivin do ovzduší. A podle nich ovzduší je podstatně škodlivější uvnitř budov než venku.

Celý článek...
STAVEBNÍ povolení

Extrémně vysokou pokutu, 1,2 miliónu korun, uštědřili magistrátní památkáři společnosti Bau-Invest Soukenická 12. Ta se totiž pustila do stavebních prací v klasicistním objektu v památkové rezervaci zvaném Pět kostelů, aniž se obtěžovala sehnat si stavební povolení. Klasicistní dům v Soukenické ulici v Praze 1 je uvnitř celý vykuchaný.

K bouracím pracím, které prováděla, by ho ale dostat ani nemohla. Kromě památkářů může společnost očekávat sankci také od stavebního úřadu Prahy 1. „Už v říjnu jsme zahájili řízení o zastavení stavby a nařídili bezodkladný zákaz všech prací, s výjimkou udržovacích,“ konstatoval vedoucí stavebního úřadu Oldřich Dajbych.

Dodnes úřad ale žádnou žádost o povolení stavby nedostal. „Objekt je vyklizen, okna a dveře vybourány, odstraněny střešní konstrukce, vytrhaná elektroinstalace,“ shrnul Dajbych zásahy v domě, který chce společnost přestavět na hotel. Podle něho Bau-Invest v protiprávním jednání nyní již nepokračuje. Pokuta od stavebního úřadu ale tak vysoká jako od památkářů nebude. „V desetitisících,“ odhadl Dajbych.

Novela zvýšila finanční postihy
Památkáři budou ale neoblomní, protože se konečně dočkali novely památkového zákona, která jim od konce srpna dává možnost ukládat pokuty až do výše dvou, respektive čtyř miliónů korun, a tu hodlají využívat. Ještě před novelou by mohli uložit pokutu okolo 60 tisíc korun.

Výstraha pro ostatní
Udělená vysoká pokuta by podle Kněžínka mohla být i jakousi výzvou pro ostatní majitele domů, aby si dali pozor při stavebních zásazích. Stejně vysokou pokutu mohou totiž dostat i fyzické osoby. Předsedu představenstva akciové společnosti Bau-Invest Petra Svinku se nepodařilo kontaktovat, pro televizi Nova, která o uložené pokutě informovala jako první, veškerá nařčení odmítl a tvrdil, že se dělaly pouze vyklízecí práce, na něž není třeba povolení.

Úspěšně ale skončilo tříleté tažení památkářů proti poškození dvou domů v Rytířské ulici 18 a 20, kterého se dopustil italský vlastník. Městský soud loni trestný čin zneužívání vlastnictví ohodnotil pokutou ve výši 900 tisíc korun. „Vlastník domy zajistil proti devastaci, jinak se tam nic neděje a stejně chátrá,“ míní Síbrtová. V obou domech, paláci Hrobčických i Wimerově, se stavebníkům podařilo památku nevratně poškodit.

Jana Š P R U N K O V Á , Právo

 
Tvorba www stránek, redakční systém Joomla, internetové obchody, on-line stavebniny, stavební e-shopy – nejlepší cesta k úspěchu pro stavebni firmy!